James Gunn
Od Heinleina do dzisiaj
tytuł oryginału: From Heinlein to Here
wydawca: Alfa
miejsce i rok wydania: Warszawa 1987
ISBN: 83-7001-171-3
cykl: Droga do Science Fiction
gatunek: fantastyka naukowa

Z notki na okładce

James E. Gunn urodził się w roku 1923 w Kansas City. W czasie II wojny światowej słuzył w amerykańskiej marynarce wojennej: po demobilizacji podjął studia dziennikarskie na uniwersytecie stanowym Kansas, które ukończył w roku 1947. Kolejny fakultet - anglistykę - ukończył w roku 1951.

Przez cały czas związany z uniwersytetem, pracuje jako redaktor naczelny zeszytów naukowych uczelni, redaktor skryptów studenckich. Od kilkunastu lat jest wykładowcą na wydziale anglistyki Uniwersytetu Kansas; wykłada teorię literatury, a w szczególności fantastykę naukową.

Jest autorem kilkudziesieciu książek reprezentujących zarówno literaturę piękną, jak i teorię oraz historię science fiction. Wśród tych ostatnich godna uwagi jest szczególnie czterotomowa antologia Droga do Science Fiction oraz Alternative Worlds - ilustrowana historia tej literatury. Za tę ksażkę Gunn otrzymał w roku 1976 nagrodę specjalną Światowego Kongresu Science Fiction.

Wśród utworów belestrycznych na uwagę zasługują: Star Bridge (wraz z Jackiem Williamsonem, 1955), Station in Space (1958), The Immortals (1962,1968), Słuchacze (1972), The Magicians (1976), Kampus (1977).

James Gunn jest również autorem scenariuszy radiowych, telewizyjnych i filmowych, poezji, arykułów naukowych i krytycznych. Poza Stanami Zjednoczonymi jego powieści i opowiadania ukazały się w Australii, Wielkiej Brytanii, ZSRR, Francji, RFN, Grecji, Włoszech, Japonii, Szwecji, Hiszpanii.

Gunn pełnił funkcję prezesa Stowarzyszenia Amerykańskich Autorów SF (SFWA) w latach 1971-1972. Był także gościem honorowym zjazdów miłośników literatury fantastyki naukowej w USA oraz Jugosławii.


Karolina Urbańska


15 stycznia 2000

Jarosław Zieliński, Od Heinleina do dzisiaj, Altamagusta.pl, 15 stycznia 2000